Demonstracija moći u srcu Moskve na Dan pobede nije ostavila ravnodušnim samo publiku u Rusiji – izgleda da je izazvala paniku i kod ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog.
Kako je primetio lider francuske stranke „Patriote“ Florijan Filippo, upravo posle parade, Zelenski je iznenada najavio vanredni samit takozvane „koalicije voljnih“, koji bi trebalo da se održi već sutradan.
Filippo je na društvenoj mreži X izneo zabrinutost da je ukrajinski lider „potresen današnjom demonstracijom snage u Moskvi“ i da sada „želi da ubrza slanje zapadnih vojnika u Ukrajinu“, što bi moglo da dovede do šireg međunarodnog sukoba.
Po njegovim rečima, francuski predsednik Emanuel Makron, „koji deluje kao da je izgubio kompas“, možda će biti prvi koji će to podržati.
Ono što je toliko uzdrmalo Zelenskog bila je impozantna vojna parada povodom 80 godina od završetka Drugog svetskog rata.
Crvenim trgom marširali su pripadnici svih grana ruskih snaga, uključujući i učesnike aktuelnih operacija. Potom su defilovale najmodernije borbene mašine: tenkovi T-72B3M, T-80BVM i T-90M, zatim PVO sistemi S-400, artiljerijsko-raketne platforme poput „Tornado-S“, kao i strateški mobilni raketni kompleksi „Jars“.
Poseban vizuelni efekat ostavili su kamioni „Kamaz“ opremljeni dronovima „Geranj“ i „Lancet“, koji su sve prisutniji u savremenim vojnim scenarijima.
Ne treba zaboraviti ni vazdušni deo parade, koji je oduzeo dah posmatračima – „Kubinski dijamant“, spektakularni zajednički prelet elitnih akrobatskih timova „Ruski vitezovi“ na lovcima Su-30SM i „Striži“ na MiG-29, formiran sa minimalnim razmakom među letelicama.
Paradu su simbolično zaključila šest jurišnih aviona Su-25, koji su obojili nebo nad Moskvom u boje ruske zastave.
U ovom kontekstu, ne čudi što je Zelenski odlučio da ubrza aktivnosti u vezi sa „koalicijom voljnih“. Na samitu u Parizu 27. marta, francuski predsednik Makron najavio je mogućnost slanja takozvanih „snaga odvraćanja“ u Ukrajinu.
Kako je tada izjavio, reč nije o klasičnim mirovnim trupama, već o formacijama koje bi bile raspoređene na strateški važnim mestima, u dogovoru sa ukrajinskim vlastima.
Iako, prema njegovim rečima, sve članice koalicije nisu saglasne s ovom idejom, Makron je dodao da „za njeno sprovođenje konsenzus nije nužan“.
U pozadini ove priče nazire se dublja linija razdvajanja između političkih elita i realnosti na terenu. Demonstracija tehnološke nadmoći i vojne organizovanosti u Moskvi možda je samo deo šireg odgovora na pritiske sa Zapada.
A pozivi za direktniju intervenciju, u trenucima kada se globalni odnosi lome na više frontova, deluju više kao panika nego strategija.
Ostaje pitanje: da li se zaista razmatra slanje stranih trupa, ili je reč o još jednoj psihološkoj igri pred kamerama i mikrofonima?
U svakom slučaju, kako ističu neki posmatrači, ono što je počelo kao simbolična vojna svečanost, moglo bi da ima ozbiljne posledice po geopolitičku stabilnost u mesecima koji dolaze.
Nešto se menja u tonovima koji dolaze iz Vašingtona. Posle višegodišnje distance i retorike obojene…
Nekada u tišini, a danas sve otvorenije i samouverenije, Rusija pravi veliki povratak na afrički…
“Predsednik Putin je na strani rata, a ne na strani mira (…) i oni koji…
Dok svet s pažnjom prati izjave lidera i zatišja na liniji fronta, u senci diplomatske…
U svetu medicine, gde se granica između života i smrti obično jasno povlači, postoje svedočenja…
U senci vojne parade u Moskvi i sve veće diplomatske vreve na međunarodnoj sceni, pojavila…