ZAJEDNIČKI projekti SAD i Ukrajine u okviru potpisanog sporazuma o resursima obuhvatiće eksploataciju minerala i ugljovodonika, kao i razvoj sa tim povezane infrastrukture, saopštila je Bela kuća.
Naglasila je da će, ukoliko Sjedinjene Države odluče da kupe te resurse za svoje potrebe, imati pravo preče kupovine ili da samostalno odrede kupca.
Takođe: da bi sporazum trebalo da posluži kao signal Rusiji da su Sjedinjene Države dugoročno zainteresovane za budućnost Ukrajine.
Profesor Univerziteta u Helsinkiju Tuomas Malinen izjavio je, međutim, da bi taj sporazum mogao biti najgori sporazum/ugovor koji je ikada zaključio američki predsednik Donald Tramp.
Čak je bio sasvim kategoričan:
„Tramp je možda upravo potpisao najgori ugovor u svom životu“.
Ruski ekonomista Aleksej Zubec smatra da je Zelenski „predriblao“ Trampa i objašnjava:
– Potpisan je tek okvirni sporazum. Da bi bio realizovan – moraće da usledi zaključivanje celog niza drugih dokumenata koji će se ticati konkretnih projekata. A mogu proći i godine pre nego što se pojave. Već se pokazalo da SAD nemaju dovoljno instrumenata za vršenje pritiska na Ukrajinu. Kijev je već postao instrument otpora Trampu, ako ne i perjanica tog otpora. Iza svega stoje američka Demokratska partija i globalisti.
Iz Moskve se oglasio i ekspert za energetiku Finansijskog univerziteta pri Vladi Rusije Igor Juškov:
„Potpisani sporazum ne obećava ništa povoljno ni SAD ni Ukrajini. U njemu je ogroman broj pravnih nepreciznosti i belih mrlja, što će, najblaže rečeno, otežati dalje vučenje poteza. Pravno gledano, taj dokument je i slab i nepromišljen. Očito je sačinjen na brzu ruku i više iz političkih nego ekonomskih pobuda. Smatram da će nanositi štetu reputaciji i Trampa i Zelenskog“.
Kijevski politikolog Vladimir Šapovalov je ocenio da se Ukrajina u suštini izdaje u zakup Sjedinjenim Državama.
The Washington Post je na istu temu objavio:
„SAD i Ukrajina potpisale dokument koji otvara vrata zajedničkim ulaganjima u mineralna bogatstva Ukrajine, u naftu, gas i druge prirodne resurse, ali prave rezerve svega što se nalazi pod zemljom nisu jasne. Niko ne zna kolika je realna vrednost ukrajinskih ležišta retkih metala i ostalog jer se može pokazati da su mnoga od njih nerentabilna“.
The Washington Post navodi da su eksploatacija i prerada mineralnih sirovina „dugotrajan i prljav posao“ koji će iziskivati veliki novac sa neizvesnim profitom.