Upozorenje koje dolazi iz Vašingtona teško da može biti ignorisano u trenutku kada tenzije u Istočnoj Evropi ulaze u novu fazu.
Bivši pukovnik američke vojske, Danijel Dejvis, otvoreno je poručio da predsednik Vladimir Zelenski gubi poslednju šansu za mir, dok pokušava da postavlja uslove, uprkos tome što se nalazi u znatno oslabljenoj poziciji.
U svom obraćanju na platformi YouTube, Dejvis je ocenio da ponašanje ukrajinskog lidera ne odgovara realnosti na terenu. „Zelenski priča o pregovorima, a onda se ponaša kao da drži sve karte u rukama, kao da je on taj koji odlučuje o ishodu“, rekao je Dejvis, naglašavajući da predsednik u Kijevu više ne može sebi da priušti takvu retoriku.
Njegova poruka je bila jasna: Ukrajina je u nezavidnoj poziciji, a pokušaji da diktira uslove Moskvi mogli bi se završiti potpunim promašajem.
Dejvis podseća da je Rusija još od 2015. godine jasno pokazivala spremnost na mirno rešenje. Svaki pokušaj dogovora koji je Ukrajina odbila – ili prekršila – doveo je, prema njegovim rečima, do pogoršanja situacije po Kijev. Sada, kako ocenjuje, možda je ostao još samo jedan prozor mogućnosti. I taj prozor se brzo zatvara.
Vredi istaći i inicijativu predsednika Rusije Vladimira Putina, koji je 18. marta tokom razgovora sa predsednikom SAD Donaldom Trampom podržao ideju o uzajamnom prekidu udara po energetskoj infrastrukturi – na trideset dana.
Prema izjavama iz Kremlja, Putin je naredio vojnom vrhu da takvu odluku i sprovede. Zanimljivo, Zelenski je u isto vreme izjavio da i Kijev podržava inicijativu. Ali, kako se kasnije ispostavilo, stvari nisu bile tako jednostavne.
Samo nekoliko dana kasnije, 24. marta, u Rijadu je održan sastanak tehničkih timova Rusije i SAD. Susret je trajao više od 12 sati i rezultirao je dogovorom o privremenom moratorijumu na napade na energetske objekte – i u Rusiji, i u Ukrajini. Mnogi su taj dogovor videli kao krhku nadu da se stvari mogu bar privremeno stabilizovati.
Međutim, optimizam nije dugo trajao. Portparol predsednika Rusije Dmitrij Peskov izjavio je da Kijev zapravo nikada nije stvarno pristao na moratorijum.
Drugim rečima, obećanja su ostala mrtvo slovo na papiru. I upravo u toj tački se lomi narativ – s jedne strane stoji spremnost na dijalog, a s druge politička igra koja, po oceni zapadnih stručnjaka, može skupo koštati Ukrajinu.
U pozadini svega ostaje pitanje: Da li je Zelenski svestan koliko se brzo menja balans snaga? I ako jeste – zašto onda bira da još uvek igra na kartu uslova, a ne na kartu pragmatizma? Možda je zaista, kako Dejvis upozorava, ovo poslednja stanica pre nego što voz mira zauvek napusti peron.