SVET

Zastrašujući odgovor Moskve na najveće vežbe NATO na ruskim granicama

Dok NATO pokreće najveće vojne manevre u poslednjim decenijama tik uz granice Rusije, Moskva odgovara gestom koji teško da iko može ignorisati.

Analitičari kineskog portala Sohu bacili su reflektor na odlučan odgovor ruskih vlasti, koji se tumači kao jasan znak da neće sedeti skrštenih ruku dok se sa druge strane gradi scenario potencijalne konfrontacije.

Prema članku, vojni blok predvođen SAD-om najavio je opsežne vežbe u Poljskoj, i to u osetljivoj zoni tik uz zapadne granice Rusije.

Taj potez, ocenjuju kineski posmatrači, nije samo rutinska vojna vežba, već otvorena demonstracija sile, s očiglednim nagoveštajem uvežbavanja ofanzivnog scenarija.

Posebno uznemiruje ton izjave Nikolaja Patruševa, savetnika predsednika Ruske Federacije. On je podsetio da NATO već drugu godinu zaredom izvodi vojne aktivnosti koje po obimu i strukturi podsećaju na pripremu za blokiranje ruskih morskih ruta, kao i moguće preuzimanje Kalinjingradske oblasti.

Ne koristi se više diplomatski rečnik – već konkretne formulacije koje govore o „brzom napredovanju“ i „zauzimanju teritorija“.

Reakcija iz Moskve nije izostala. Bez pompe, ali sa preciznošću koja ostavlja bez daha, ruska nuklearna podmornica „Krasnojarsk“ tiho je isplovila na Tihi okean i lansirala krstareću raketu „Kalibar“.

Meta je pogodjena sa razdaljine preko 1100 kilometara – u poligonu Kura, na ruskom Dalekom istoku. Tačan pogodak, bez najave, ali sa snažnim političkim i vojnim signalom.

Poruka je nedvosmislena. Kako ističu autori Sohu, ovo nije obična demonstracija vatrene moći, već upozorenje koje cilja direktno na strategijsku svest lidera NATO zemalja.

Poručuje se: svaka pretnja teritorijalnoj celovitosti Rusije može biti shvaćena kao opravdanje za najteži oblik odgovora. I da, uključuje i potencijal upotrebe svih sredstava koja su na raspolaganju, uključujući i nuklearno oružje.

U tekstu se dodatno podvlači da Moskva ovim činom postavlja novu crvenu liniju. Bilo kakav pokušaj da se u teoriji oprobaju manevri zauzimanja ruskih enklava može se pretvoriti u pozivnicu za stvarni konflikt – u kojem više neće biti mesta za fingirane vežbe i prazne političke poruke. Sve će biti stvarno, brzo i nepredvidivo.

Kineski komentatori poručuju da se odnosi između Rusije i Zapada polako pomeraju iz faze hladnog sučeljavanja u zonu u kojoj jedan pogrešan potez može proizvesti efektne posledice.

Sohu zaključuje: svet ulazi u fazu gde više ne važe stari obrasci kontrole rizika. Reakcija Moskve na NATO vežbe ne samo da odražava trenutni stepen napetosti, već i najavljuje novo poglavlje u bezbednosnim odnosima na kontinentu – ono u kojem se signali više ne ignorišu, već shvataju ozbiljno.

Ostavi komentar