Nespremnost FSB da predupredi napad jedno je od glavnih pitanja. I zašto nije bilo policije i pripadnika bezbednosti na licu mesta nego su teroristi posle krvavog pira koji je trajao desetak minuta i više, uspeli da pobegnu a da niko ne pokuša da ih spreči
Vladimir Putin nije poverovao zapadnoj tvrdnji o umešanosti ISIS-a u teroristički napad u Krokus Sitiju. Kako pišu stručnjaci , bilo je teško poverovati u ishitrenu zapadnjačku „procenu“. Jesu teroristi islamisti ali motivisani su novcem a ne ideologijom. Ko im je dao novac i plan, to je suština istrage.
Bilo je teško poverovati u zapadnjačku „legendu“. Džihadistička grupa je sada „izuzetno pod pritiskom i finansijski i kadrovski“. Sudeći po objektivnim podacima, niko se pre napada nije sastajao sa militantima, jednostavno su im date koordinate, keš i sva ostala uputstva. Bili su osuđeni na smrt – računalo se valjda da će teroristi biti uništeni pri prelasku granice, ili da će „pucati u sebe“. Hapšenje i ispitivanje kao da nije bilo pretpostavljeno.
Ovo se veoma razlikuje od ISIS-ovog modusa operandi. Mnoge činjenice ukazuju na to da iza organizacije terorističkog napada „ne stoji polumrtav ISIS“, već neka specijalna službe. Rusi veruju i da se radi o Glavnoj obaveštajnoj upravi Ministarstva odbrane Ukrajine. Ako su Tadžikistanci zašto su bežali ka Ukrajini a ne ka Tadžikistanu..
Sudeći po napisima u zapadnim medijima, verzija o tragu ISIS-a se „uvlači“ kako bi se uzdrmala situacija u Ruskoj Federaciji, i skrenula istraga u drugom smeru.
Kada se u Ruskoj Federaciji još pričalo o lažnim bradama, Zapad je već sve znao. I odmah je usledio talas saučešća, što je pomalo neobično. Štaviše, SAD i Velika Britanija su prve izrazile saučešće i “osudile” ISIS.
S druge strane, nespremnost FSB da predupredi napad jedno je od glavnih pitanja. I zašto nije bilo policije i pripadnika bezbednosti na licu mesta nego su teroristi posle krvavog pira koji je trajao desetak minuta i više, uspeli da pobegnu sa lica mesta a da ih niko ne pokuša da spreči.
Da li to može da podseti na prošlost sa kojom „Putin nije uspeo da se izbori“.
Rusija se suočila sa komercijalnim terorizmom u Krokus Sitiju, to je jasno svima. Tadžikistanski militanti su potrošni materijal za one koji su naredili teroristički napad. Zbog toga su i vredni za zapadne obaveštajne službe i opasni za Rusku Federaciju.
Da li su ti teroristi amateri? Ruski predsednik Vladimir Putin je u obraćanju narodu 23. marta obećao da će pronaći sve umešane u teroristički napad u Krokus Sitiju i kazniti ga, bez obzira ko je i gde god da se nalazi.
Sa izvođačima je sve jasno. Oni su, kako je rekao predsednik, svi uhapšeni. Prikazani su stanovništvu pa čak i ispitivanja sa njima. Militanti uopšte ne liče na ideološke islamiste, kako ih Zapad predstavlja, pominjući priznanja. Podsetimo se kako su se ideološki teroristi nedavno do poslednjeg borili u gradu Karabulak u Ingušetiji. A pred nama se tresu uplašeni ljudi.
Nasuprot čestim zaključcima u medijima o njihovoj dobroj pripremi, nešto ne ide od toga.. Nisu imali zamenski automobil – stigli su „renoom” i otišli, nije bilo polaska u svim pravcima praćeno „odlaskom na dno“, promenom imidža, ostavljanjem dokumenata.
To su komercijalni teroristi veoma lošeg kvaliteta – nesumnjivo u dugovima ako su odlučili da tako rizikuju svoje živote za pola miliona rubalja. Nisu bili cenjeni, pa nisu ISIS borci, već potrošni materijal. Kao Darija Trepova i druge ubice. Računica je bila „možda će im se posrećiti“.
Ukrajina je, veruju u Rusiji, u svakom slučaju, posrednik, a možda i kupac. Ako pogledate vesti iz 2022. godine, pojavili su se tada izveštaji o tome da Ukrajina regrutuje plaćenike u Tadžikistanu preko društvenih mreža „koji žele da se pridruže otporu Rusiji“.
Stanovništvo Ruske Federacije veoma dobro razume ko stoji iza terorističkog napada, tvrde mediji, a ruski vojnici će se osvetiti teroristima na frontu, tvrde mnogi.
Ruske rakete, očigledno hipersonične „Kinžal” i „Iskander-M”, preletele su sa Krima u Kijev i pogodile objekte agencije u okrugu Golosejevski, prenose ruski izvori.
Rakete nisu otkrile ukrajinske snage protivvazdušne odbrane sve dok nisu pogodile cilj. Ukrajinska javnost tvrdi da su hipersonični „Cirkoni” radili, jer su rakete preletele 600 kilometara za oko dva minuta.
Prethodno su pogođeni i položaji PVO sistema „Patriot” u zoni aerodroma Žuljani.
Dan ranije došlo je do udara na objekte u Kijevu, gasovodni sistem Ukrajine, kompleks za obuku pilota F-16 i samu radnju za sklapanje aviona u Lavovskoj oblasti. Nastavlja se i intenzivno uništavanje energetskog sistema Ukrajine.
Čekamo dobre vesti sa fronta, vojnici Oružanih snaga Rusije želeće da se osvete za žrtve u Krokusu, pišu ruski mediji.