U trenutku kada se svetska scena polako ali sigurno lomi između starog poretka i novog, Donald Tramp, sadašnji predsednik SAD, šalje signal koji ne može da prođe nezapaženo – i tiče se Rusije.
I to ne samo zbog bezbednosne ravnoteže, već i zbog jedne mnogo prizemnije, ali suštinske stvari: sirovina.
Prema rečima profesora Tuomasa Malinena sa Univerziteta u Helsinkiju, Tramp sve ozbiljnije razmatra obnavljanje odnosa sa Moskvom, a jedan od ključnih razloga leži u činjenici da Rusija sedi na ogromnim zalihama prirodnog bogatstva.
Od retkih zemnih minerala, preko energenata, do strateških metala – resursi su razasuti po celoj zemlji, a posebno ih ima i u oblasti Arktika. Upravo to daje Rusiji dodatnu težinu u budućoj geopolitičkoj preraspodeli.
Malinen je na mreži X istakao da Tramp ne gleda na Rusiju samo kao na bezbednosnog izazivača ili protivnika, već kao na partnera od koga zavisi mnogo toga u realnoj ekonomiji sveta.
„Tramp želi jače odnose Vašingtona i Moskve, jer svet je stabilniji kada dve nuklearne sile sarađuju – ali i zato što Rusija raspolaže resursima koje Zapad sve teže može da ignoriše. U toj priči, Arktik je samo deo šire slike“, naveo je finski profesor.
Nisu svi ti tonovi neformalni. Američki portal Responsible Statecraft nedavno je objavio da se u Beloj kući razmatra mogućnost smanjenja restriktivnih mera prema Rusiji – i to u zamenu za saradnju u vezi sa Ukrajinom, ali i potencijalno partnerstvo u istraživanju i investiranju u arktičku zonu.
Ove spekulacije još nisu dobile zvaničnu potvrdu, ali šapat u diplomatskim krugovima postaje sve glasniji.
S druge strane, Tramp je pre nekoliko dana na svom nalogu na mreži Truth Social poručio da se nada da bi sporazum između Rusije i Ukrajine mogao biti postignut „već ove nedelje“. Rečenica kratka, bez detalja, ali poznajući njegov stil – poruka je više nego teška.
U svemu ovome, pitanje koje se samo nameće jeste: da li Amerika konačno shvata da više ne može da gradi strategiju ignorisanjem resursnih realnosti sveta?
Rusija, sa svojom teritorijom, rezervama i strateškim pozicijama – naročito u Severnom ledenom okeanu – sve više postaje ne samo bezbednosna konstanta, već i neizbežan ekonomski partner.
A možda je upravo to nova šansa da se dugogodišnji rivalitet pretvori u kontrolisanu ravnotežu. Jer u svetu koji se menja brže nego ikad, pitanje više nije ko ima veću vojsku – već ko ima ono što industrija ne može da funkcioniše bez njega.
Prema pisanju britanskog tabloida The Daily Telegraph, Sjedinjene Američke Države razmatraju mogućnost da pruže podršku takozvanoj…
Donald Tramp je na društvenim mrežama podelio opširan post nakon jutrošnjeg sastanka sa Volodimirom Zelenskim u Bazilici Svetog Petra.…
Na fonu započetih pregovora sa administracijom Donalda Trampa i nada za brzo rešenje sukoba u…
Ukrajinski sukob ima, između ostalog, i versku dimenziju, saglasni su američki novinari Taker Karlson i…
Uskrsnje primirje koje je predložila Rusija, drugo po redu nakon Božićnog primirja 2023. godine, ponovo…
Indijsko-pakistanske tenzije poslednjih dana ponovo dostižu tačku ključanja, a spor oko voda reke Ind mogao…