SVET

SVE VIŠE AMERIKANACA I EVROPLJANA VERUJE DA ĆE TREĆI SVETSKI RAT IZBITI U SLEDEĆIH…

Osamdeset godina nakon Drugog svetskog rata, ankete pokazuju da mnogi Amerikanci i Evropljani veruju da bi u roku od jedne decenije mogao da izbije još razorniji treći globalni sukob, a kao uzrok su (očekivano) izdvojili Rusiju i islamski terorizam.

Dok se Stari kontinent priprema da obeleži 80. godišnjicu Dana pobede u Evropi, anketa JuGova je pokazala da između 41 i 55 odsto ispitanika u pet evropskih zemalja (Velikoj Britaniji, Francuskoj, Nemačkoj, Italiji i Španiji), smatra da je još jedan svetski rat veoma ili prilično verovatan u narednih pet do deset godina – stav koji deli 45 odsto Amerikanaca.

Većina od 68 do 76 odsto rekla je da očekuje da će svaki novi sukob uključivati nuklearno oružje, a između 57 i 73 posto je takođe reklo da bi treći svetski rat doveo do većeg broja žrtava nego u periodu od 1939. do 1945. godine. Mnogi (25 do 44 odsto) veruju da bi u njemu poginula većina ljudi na svetu.

Većina ispitanika, od 66 procenata u Italiji do 89 odsto u Velikoj Britaniji, očekuje da će njihova zemlja biti umešana u takav rat – ali samo manjina, od 16 odsto u Italiji do 44 posto u Francuskoj, smatra da bi njihove oružane snage mogle da ih odbrane.

Nasuprot tome, 71 procenat Amerikanaca je reklo da ima poverenja u američku vojsku. Rusiju između 72 i 82 odsto zapadnih Evropljana i 69 odsto Amerikanaca smatra najverovatnijim uzrokom još jednog svetskog rata. Islamski terorizam je na drugom mestu.

Međutim, mnogi Evropljani sličan stav imaju i prema svom navodnom savezniku – SAD, pri čemu većina u Španiji (58 odsto), Nemačkoj (55 posto) i Francuskoj (53 procenta) vidi tenzije sa SAD kao veliku ili umerenu pretnju kontinentalnom miru.

Između 31 (Španija) i 52 odsto (SAD) ispitanika u svih šest zemalja reklo je da smatra da je moguće da se „zločini poput onih koje je počinio nacistički režim u Nemačkoj 1930-ih i 40-ih godina“ dogode u njihovoj zemlji, tokom njihovog života.

Više ispitanika (44 do 59 odsto) reklo je da misli da bi se zločini nacističkog stila mogli počiniti u „drugoj zapadnoevropskoj zemlji“, a 44 do 60 odsto je takođe reklo da je takav scenario moguć u SAD – uključujući 52 posto Amerikanaca.

Na pitanje ko je najviše učinio da porazi naciste, 40 do 52 odsto u pet ispitanih zemalja odgovorilo je da su to SAD, a 17 do 28 procenata Sovjetski Savez. Međutim, u Velikoj Britaniji je 41 odsto ispitanika odgovorilo da je to Britanija – stav koji deli samo 5 do 11 posto Amerikanaca i drugih zapadnih Evropljana.

Kada je reč o tome ko je najviše učinio na očuvanju mira od kraja rata, većina (52 do 66 odsto) u svih šest zemalja odgovorila je da je to NATO.

Između 45 i 56 odsto (zapadnih) Evropljana i Amerikanaca takođe veruje da je EU – delimično osnovana sa ciljem održavanja mira u Evropi – značajno doprinela odsustvu sukoba.

Ostavi komentar