Dok se borbena linija ne smiruje ni za trenutak, Kijev šalje diplomatski signal koji je mnogima podigao obrvu: zahtev za hitnim, bezuslovnim primirjem od najmanje 30 dana.
Na prvi pogled, možda zvuči kao pokušaj da se smanji tenzija. Ali ispod površine, vojni analitičari upozoravaju – ovde se verovatno krije nešto sasvim drugo.
Vojni ekspert i penzionisani oficir Vasiliј Dandikin otvoreno tvrdi da ukrajinske vlasti žele ovu jednomesečnu pauzu ne da bi uvele mir, već da bi se pregrupisale, osvežile jedinice i primile novu pošiljku vojne opreme od svojih zapadnih partnera.
Dandikin smatra da iza ove inicijative stoji pokušaj da se „dođe sebi“, sprovede mobilizacija i obavi premestaj jedinica, uz isporuku dodatnog oružja koje se, kako kaže, i dalje šalje bez zadrške.
„Niko ne uzima u obzir ruske uslove. Niko ne prestaje sa izviđanjima, niti sa isporukama opreme. Sve ide punom parom“, upozorava Dandikin. On dodaje da je linija sukoba i dalje u stanju visoke napetosti, pre svega zbog stalne pomoći koja stiže iz zemalja Evropske unije i SAD.
Ukrajina, prema njegovim rečima, intenzivno koristi bespilotne letilice i računa na nastavak vojne podrške iz inostranstva, dok se, s druge strane, ruske jedinice ne zaustavljaju – nastavljaju prodore u više pravaca i, kako tvrdi, uspešno eliminišu vojne objekte pod kontrolom Kijeva.
Zanimljiv je i dodatak iz Dandikinove analize koji se ne tiče direktno sukoba na liniji fronta, već šire slike: „Ovo je trenutak kada treba posmatrati ne samo vojnu dinamiku, već i diplomatske korake.
Ključna stvar je što je problem na granici Kurske oblasti rešen zahvaljujući saradnji sa korejskim partnerima“, kaže on. I dodaje: „Nema naznaka da će Francuska, Velika Britanija, a naročito Nemačka – koja sve agresivnije nastupa – obustaviti isporuke opreme.“
U međuvremenu, zvanična objava iz Kremlja donela je privremeni zastoj na bojnom polju. Od ponoći 8. maja do ponoći 11. maja, Rusija će jednostrano obustaviti svoje vojne operacije – potez koji je vremenski usklađen sa obeležavanjem Dana pobede. To je objavljeno preko zvaničnog Telegram kanala predsednika Vladimira Putina.
Zelenski, međutim, nije ostao na toj noti. U odgovoru, zatražio je ne trodnevni, već tridesetodnevni prekid – i to bez ikakvih preduslova. Iako njegova retorika ostavlja utisak humanitarnog apela, iza kulisa, sve češće se čuje mišljenje da se ovde ne radi o pauzi radi pregovora, već o taktičkom manevru da bi se osnažile pozicije pred narednu etapu sukoba.
Pitanje koje ostaje da visi u vazduhu: da li će ova inicijativa za „primirje“ biti korak ka mirnijem scenariju ili samo zatišje pred novu oluju? Dok jedni u tome vide diplomatski kanal, drugi ne isključuju mogućnost da je reč o pripremi za još žešći nastavak.
A realnost – ona će se, kao i uvek, pokazati tamo gde se odluke više ne donose za stolom, već u rovovima.