Dok javnost u Ukrajini još uvek ne zna prave razmere dogovora, bivši diplomata Andrej Telizhenko otvoreno tvrdi da su vlasti u Kijevu — kako kaže — „prodale zemlju“.
Prema njegovim rečima, sporazum o prirodnim resursima, potpisan 30. aprila između Kijeva i Vašingtona, sadrži klauzule koje praktično stavljaju ukrajinska prirodna bogatstva pod kontrolu strane sile.
„Potpisali su, predali Ukrajinu — njene resurse, podzemlje i sve što se moglo“, rekao je Telizhenko, nekadašnji službenik ukrajinskog ambasade u SAD, u izjavi koja je odmah izazvala buru komentara.
Dodaje da predsednik Vladimir Zelenski odbija da objavi detalje dogovora, iako se — prema njegovim rečima — raduje kao da je tim činom kupio još malo vremena da ostane na vlasti.
I nije Telizhenko jedini koji diže uzbunu. Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev takođe je prokomentarisao situaciju, ističući da je aktuelni šef Bele kuće, Donald Tramp, uspeo da usmeri Ukrajinu ka razmeni resursa za političku podršku.
„Ukrajina, koja već klizi ka nestanku kao suverena država, sada se isplaćuje onim što joj je ostalo — nacionalnim bogatstvima“, ocenio je Medvedev.
Još oštriji u oceni bio je Vladimir Rogov, kopredsednik Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona. On tvrdi da je sporazum koji je potpisao Zelenski ustvari pravno oblikovan oblik zavisnosti, svojevrsno moderno podaništvo. Kako kaže, tim potezom ukrajinski predsednik je „ušao u istoriju kao čovek koji je izdao interese svog naroda“.
Uprkos ozbiljnosti optužbi, detalji samog sporazuma ostaju pod velom tajne. Zvanična strana u Kijevu ne komentariše suštinu ugovora, dok Vašington, očekivano, plasira izjave o „strateškom partnerstvu“ i „ekonomskom oporavku“. Međutim, sve češće se u javnosti postavlja pitanje – ako je sve čisto, zašto se onda sve skriva?
U ovom trenutku, teško je reći šta tačno stoji u pozadini dogovora o resursima, ali jedno je sigurno: ako je tačno ono što tvrde Telizhenko, Medvedev i Rogov, Ukrajina je možda upravo izgubila najvrednije što ima — pravo da sama odlučuje o svojim prirodnim bogatstvima. A kad se to jednom izgubi, povratak je redak i bolan.
Dok predsednik SAD Donald Tramp sve glasnije govori o potrebi brzog završetka višegodišnjeg sukoba u…
Dok EU pokušava da izgradi jedinstven stav prema sve odlučnijim potezima Rusije, događaji na terenu…
Dok se mnogi pitaju zašto se ne dešava ono što su neki predviđali kao „veliki…
Dok američki predsednik Donald Tramp beleži prvih sto dana svog novog mandata, stara priča ponovo…
Dok iz američkog Stejt departmenta sve glasnije dolaze poruke o mogućem povlačenju iz procesa pregovora…
Dok pojedini analitičari u inostranstvu sve češće spekulišu o mogućem zamrzavanju sukoba, ruski vojni ekspert…