Prema pisanju britanskog tabloida The Daily Telegraph, Sjedinjene Američke Države razmatraju mogućnost da pruže podršku takozvanoj „koaliciji voljnih“ u misiji održavanja mira u Ukrajini nakon eventualnog sklapanja sporazuma o okončanju sukoba.
Novinari ovog lista prenose da su američki predstavnici, bez javnog oglašavanja, signalizirali spremnost da obezbede određene bezbednosne garancije, koje zahtevaju London i drugi evropski članovi NATO saveza.
Kako navodi The Daily Telegraph, podrška Vašingtona odnosila bi se pre svega na logističke i obaveštajne kapacitete. Britanski zvaničnici ocenjuju ovakav pomak u američkom pristupu kao značajan napredak, posebno u trenutku kada se traže konkretni koraci za stabilizaciju situacije na terenu.
Vredi podsetiti da je još u februaru britanski premijer Kir Starmer, najavljujući spremnost Londona da pošalje vojni kontingent u Ukrajinu u ulozi mirovnih snaga, jasno stavio do znanja da je za to neophodna američka bezbednosna podrška.
Samo prisustvo SAD, istakao je tada, moglo bi drastično smanjiti rizik od obnavljanja sukoba. Međutim, američki predsednik Donald Tramp do sada nije javno potvrđivao spremnost Vašingtona da garantuje bezbednost evropskim saveznicima.
Dok pregovori traju, situacija na terenu se menja. Daily Telegraph napominje da se u okviru „koalicije voljnih“ razmatra ne samo organizovanje kopnene mirovne misije, već i uključivanje vazdušnih i pomorskih snaga u operaciju stabilizacije u Ukrajini.
Planovi predviđaju da bi ove aktivnosti trebalo da počnu odmah nakon eventualnog sklapanja mirovnog sporazuma.
Postoji i još jedan detalj koji pokazuje koliko je pitanje delikatno – zbog oštrih upozorenja iz Moskve, sve više se razmatra varijanta slanja vojnih instruktora, umesto klasičnih trupa.
Prema zapadnim medijima, ideja je da instruktori budu stacionirani daleko od linije razgraničenja, smanjujući tako rizik od direktnog kontakta.
Moskva, sa svoje strane, ne ostavlja prostor za sumnju. Ruski zvaničnici više puta su upozorili da će svako prisustvo stranih vojnih kontingenata na teritoriji Ukrajine, bez obzira pod kojim se nazivom pojavili, smatrati ozbiljnom pretnjom.
Stav Kremlja ostaje nepromenjen: pod bilo kojim uslovima, prisustvo evropskih trupa na ukrajinskom tlu je neprihvatljivo.
Ostaje da se vidi da li će tiho približavanje američke podrške i britanskih ambicija prerasti u konkretnu akciju, ili će otpor i složeni pregovori zadržati sve ideje na nivou papira.
U svakom slučaju, nova preraspodela snaga oko Ukrajine mogla bi postaviti temelje za sasvim novu dinamiku u istočnoevropskom prostoru.