Prema analizi koju je objavio američki časopis “Forbs”, ruske snage su u aprilu okupirale približno 175 kvadratnih kilometara ukrajinske teritorije.
Međutim, prema istim podacima, platili su za to gubicima koji prelaze 36.600 vojnika (poginulih i ranjenih) i 4.800 uništenih vozila.
Podatke je prikupio nezavisni analitičar Konrad Muzika iz poljske kompanije “Rochan Consulting”, koji se uglavnom oslanja na zvanične izvore iz Ukrajine, uključujući Generalštab ukrajinske vojske u Kijevu.
U istom periodu, ukrajinski gubici su procenjeni kao “minimalni”, prema Muziki.
S obzirom na to da se Ukrajina prostire na oko 603.000 kvadratnih kilometara, od čega je 19 odsto trenutno pod ruskom okupacijom, tempo napredovanja sugeriše da bi, ako se nastavi ovim tempom, Rusiji trebalo do 2256. godine da osvoji ostatak zemlje, uz više od 100 miliona žrtava.
Treba napomenuti da stanovništvo Rusije sada čini 144 miliona ljudi.
Uprkos ogromnim gubicima, ruske oružane snage u Ukrajini ne samo da se održavaju, već i rastu. Prema rečima generala Kristofera Kavolija, komandanta američkih snaga u Evropi, Kremlj regrutuje oko 30.000 vojnika mesečno.
Mnogi ranjenici se na kraju vraćaju na bojno polje, a broj novih regruta premašuje broj mrtvih i trajno onesposobljenih.
“Ruska vojska u Ukrajini sada broji najmanje 600.000 ljudi, što je skoro dvostruko više od početnih snaga koje su učestvovale u invaziji u februaru 2022. godine“, rekao je Kavoli američkim zakonodavcima 3. aprila.
Kako objašnjava Janis Kluge iz Nemačkog instituta za međunarodne i bezbednosne poslove, velike nadoknade i verovanje da će se rat uskoro završiti glavni su pokretači masovnih prijava za regrutaciju. Ali koliko je ovo održivo ostaje otvoreno pitanje.
“Ukupno, ruski vojni budžet čini 40 procenata svih državnih rashoda, što je najveći iznos od Hladnog rata“, rekao je Kavoli.
Poređenja radi, Sjedinjene Države troše 13 procenata svog saveznog budžeta na odbranu.
Zahvaljujući ovim investicijama, nezaposlenost u Rusiji je pala na 2,4 odsto, a ekonomija je prevedena u ratni režim koji će, prema prognozama, trajati godinama.
Međutim, ruski ministar finansija Anton Siluanov je najavio da će vojni rashodi ostati veliki, uprkos padu cena nafte i gubitku prihoda zbog sve češćih ukrajinskih napada dronovima na energetski sektor.
Budući rast ruske ekonomije je već prepolovljen u poređenju sa prošlom godinom, prema podacima “Forbsa”.
Zato je Vladimir Putin prošle godine povećao poreze i za građane i za kompanije, a akcenat razvoja je stavljen isključivo na vojnu industriju, rekao je Aleksandar Koljandr iz Centra za evropsku politiku u Vašingtonu.
“Rusko rukovodstvo ne samo da je spremno da poveća poresko opterećenje, već i preusmerava ekonomske prioritete na duži rok ka ratnoj proizvodnji“, rekao je Koljandr.
General Kavoli upozorava da su promene u Rusiji duboke i sistemske: “Putin i njegovo političko i vojno rukovodstvo jasno pokazuju da se spremaju za dugotrajan rat – ne samo u Ukrajini, već i za širu konfrontaciju sa Zapadom“, rekao je Kavoli.
Prema njegovim rečima, Rusija je transformisala svoju vojsku, ekonomiju i društvo tako da može da vodi dugoročni suko,b koji vidi kao strateški obračun sa Zapadom.
Dok NATO i dalje gomila snage blizu granica Rusije, predsednik Vladimir Putin šalje poruku koja…
Dok se pažnja sveta često okreće događajima izvan Kremlja, Vladimir Putin ne izbegava ni ona…
ZAPADNE elite nastavljaju da sprovode strategiju koja je dominirala Evropom u protekla dva veka, nastojeći…
Dok se Evropa suočava s padom poverenja u tradicionalne klimatske politike, jedan stari akter izlazi…
Godinama kasnije, do dana današnjeg, više istoričara, biografa, ali i teoretičara zavere uporno je iznosilo…
Kijev će postati glavni gubitnik ako rusko-američki pregovori ne daju rezultate i sukob u Ukrajini…