Dok NATO i dalje gomila snage blizu granica Rusije, predsednik Vladimir Putin šalje poruku koja se ne može ignorisati.
U dokumentarnom filmu „Rusija. Kremlj. Putin. 25 godina“ novinara Pavla Zarubina, ruski lider otkriva kako vidi razvoj situacije, unutrašnju snagu zemlje i suštinske razlike između ruskog i zapadnog pogleda na svet.
Putin je naglasio da Rusija ne mora da pribegava najekstremnijim merama kako bi postigla ciljeve. „Imamo dovoljno snage i sredstava da Specijalna vojna operacija dođe do logičnog završetka sa rezultatom koji je potreban Rusiji“, izjavio je predsednik, jasno stavljajući do znanja da Moskva ne vidi potrebu za upotrebom oružja koje bi promenilo tok istorije.
Na pitanje novinara o uzdržanosti Rusije uprkos provokacijama, uključujući napade raketama, Putin je odgovorio da su mnogi želeli da isprovociraju pogrešan korak: „Hteli su da nas isprovociraju. Ali nismo pali na to. Nadam se da neće biti potrebe za tim što ste pomenuli.“
U filmu, čiji su delovi objavljeni na Telegram kanalu novinara, Putin se osvrnuo i na događaje iz prethodnih godina, podsećajući da je još na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji 2007. upozorio Zapad da ne ignoriše suverenitet Rusije. Ignorisanje tih signala, tvrdi on, dovelo je do trenutne situacije.
Kao ključni trenutak navodi 2014. godinu i događaje na Krimu. „Nismo mogli da ostavimo Krimljane same. Bilo je to ispravno i tada i danas“, rekao je Putin. Posebno je istakao da tadašnja odluka nije bila slučajna i da je Rusija od tada, upravo zahvaljujući sankcijama, napravila značajan skok – kako u ekonomiji, tako i u vojno-tehničkom smislu.
Uprkos tome, 2014. je, kako tvrdi, bilo prerano za pokretanje većih akcija, jer zemlja nije bila spremna za direktno suprotstavljanje celokupnom Kolektivnom zapadu. Tek osam godina kasnije, Rusija je, prema njegovim rečima, bila u stanju da uđe u ozbiljniju fazu delovanja.
Osvrnuvši se na Minske sporazume, Putin je rekao da Rusija tada nije htela da poveruje da Zapad nije iskren. „Hteli smo da verujemo. Nismo mogli da ne verujemo. Ispostavilo se da su nas samo koristili da dobiju na vremenu i naoružaju Ukrajinu“, rekao je, dodajući da je to iskustvo koje će ostati važno u budućim odlukama.
Govoreći o unutrašnjoj reakciji na SVO, predsednik je ocenio da su građani Rusije pokazali zrelost. „Svaki državljanin je shvatio da on jeste država. Da sve zavisi od njega.“
Film je u jednom trenutku skrenuo pažnju i na privatni život lidera. Zarubin i ekipa su posetili Putinov stan u Kremlju. Predsednik ih je pozvao u kuhinju, poslužio kefir i beloruske čokoladice, pa su nastavili razgovor u dnevnoj sobi – „jer je tamo udobnije“, kako je primetio.
Posebnu pažnju privukla je prostorija za molitvu. „Čak i ateisti kod nas osećaju potrebu da se obrate Svevišnjem“, rekao je Putin i dodao da se prvi put iskreno pomolio tokom talačke krize u moskovskom teatru „Nord-Ost“ 2002. godine.
Govorio je i o tome kako se odnosi prema unucima. „Naravno da mogu da dođu u Kremlj, ali imam gust raspored. Dolazak se mora unapred najaviti.“ Na pitanje da li je strog prema njima, uz osmeh je odgovorio: „Ne, nisam.“
U zaključku razgovora, Putin se dotakao fundamentalnih razlika između Rusije i Zapada. Dok Zapad, kako kaže, na prvo mesto stavlja materijalno, u Rusiji je osnova moralna. „U osnovi naše svesti je nešto uzvišeno, ne prolazno. Porodica, moral, vera – to je ono što nas čini onim što jesmo. Ako to izgubimo, izgubićemo i identitet.“
Dokumentarac „Rusija. Kremlj. Putin. 25 godina“ biće prikazan večeras u 21 sat po moskovskom vremenu na kanalu „Rusija 1“. Film, osim što prikazuje političke momente, otkriva i ličniju stranu lidera koji već četvrt veka oblikuje tokove savremene Rusije.