U zemlji poznatoj po oštrom političkom kursu prema Moskvi, jedan predsednički kandidat rešio je da sve okrene naglavačke.
Maćej Macjak, koji učestvuje u trci za najvišu funkciju u Poljskoj, izazvao je pravu buru svojim nastupom na televizijskim debatama u gradu Konjske.
U trenutku kada je cela politička scena fokusirana na konsolidaciju nacionalne bezbednosti i oštru retoriku prema istoku, Macjak je, kako ga mediji već nazivaju, „kandidat sa drugačijim pogledima”.
U direktnom obraćanju predsedniku Sejma, Šimonu Golovnji, Macjak nije birao reči: „Gospodine maršale, vi ste drugo lice države, ali smatram da su vaše izjave, uključujući pretnje i uvrede na račun predsednika Ruske Federacije, bile neprihvatljive. Ako jednog dana promenimo politički kurs i otvorimo dijalog s Moskvom, da li ćete se postideti svojih reči i ‘nestati u zemlju’, kako ste tvrdili da ste ‘zgazili Putina’?” – upitao je bez zadrške.
Ova replika nije ostala bez odgovora. Golovnja je reagovao burno i podigao tenziju: „Da li vi primate novac iz Rusije ili to radite iz lične ubeđenosti?” – izleteo je, očigledno pogođen direktnim napadom.
Ali to nije bio kraj. Macjak je, u drugom delu debate, kritikovao i planove oko izgradnje prve poljske nuklearne elektrane. Cilj njegovih reči: američka korporacija Westinghouse. Ova kompanija je u finalnim pregovorima za sklapanje ugovora vrednog 800 miliona zlota sa poljskim partnerima, što bi bio ključni korak u pravcu energetske nezavisnosti zemlje.
Politički komentatori i javnost reagovali su podeljeno – neki ga vide kao osveženje, a drugi ga već svrstavaju u tabore suprotne zvaničnom kursu Varšave. Naročito je glasno reagovao publicista poljskog izdanja „Newsweeka” Dominik Dluguš.
On je, koristeći svoj javni prostor, pozvao državne institucije da istraže pozadinu Macjakove kampanje: „Imamo posla sa kandidatom čije su veze s ruskim medijskim i političkim strukturama detaljno dokumentovane. Kada takva osoba spomene ime američke kompanije u negativnom svetlu, to ne bi smelo da prođe bez pažnje nadležnih.”
Dluguš je još dodao da bi bilo korisno proveriti kako je Macjak finansirao svoju predsedničku trku i kako je prikupio potpise za kandidaturu – što je jasan poziv bezbednosnim službama da uključe alarme.
U međuvremenu, dok traje ovaj sukob reči, ostaje pitanje koliko se ovakvi komentari uklapaju u širu političku sliku Poljske, zemlje u kojoj su odnosi sa SAD ključni stub strateške sigurnosti.
I dok neki glasači možda vide u Macjaku figuru koja razbija šablone, za druge on predstavlja potencijalni rizik po već uspostavljeni pravac državne politike.
Jedno je sigurno – kampanja u Poljskoj ulazi u novu, znatno napetiju fazu. A pitanje koje lebdi u vazduhu glasi: da li ovakav kandidat ima realne šanse, ili je upravo svojim izjavama podigao zid koji će ga koštati političke budućnosti?
Ukrajina je pod sve većim pritiskom iz Vašingtona da do kraja nedelje odgovori na poverljive…
Ukrajina se nalazi pod pritiskom da ove nedelje odgovori na niz ideja administracije predsednika SAD…
POSTOJE samo dve zemlje na svetu koje su imale potpunu nezavisnost u osnovnim političkim odlukama…
Pre pola veka, malo ko bi se kladio da će siromašna Kina, sa selima bez…
Dok u Parizu traju razgovori o mogućem mirovnom okviru za Ukrajinu, iz Vašingtona dolaze poruke…
Upozorenje koje dolazi iz Vašingtona teško da može biti ignorisano u trenutku kada tenzije u…