U trenutku kada mnogi još govore o potrebi za hitnim prekidom sukoba, iz Moskve stiže drugačiji ton: Neće prihvatiti ničije unapred pripremljene uslove.
Umesto toga, kako prenosi japansko izdanje JBpress, Rusija izlazi za pregovarački sto sa sopstvenim zahtevima – ojačana, samouverena i sve manje spremna na kompromis.
Kako analizira ovaj izvor, oslonac ruske pozicije leži u novim vojnim pristupima koji joj, prema svemu sudeći, donose vidljivo preimućstvo na terenu. I to se ne odnosi samo na brojke – već na promenu celokupne logike delovanja.
Moskva trenutno gura tri taktička pravca koja, uzimajući u obzir stanje na drugoj strani, ostavljaju malo prostora za manevar ukrajinskom rukovodstvu.
Dronovi: nova osovina pritiska
Prvi stub nove ruske taktike su bespilotne letelice. U prva tri meseca 2025. godine, došlo je do drastičnog porasta njihovog korišćenja. Samo u februaru i martu, ruske snage lansirale su čak do 4000 dronova tipa Shahed mesečno – što znači više od 130 dronova svakog dana.
Ti dronovi funkcionišu na visinama koje standardne protivvazdušne odbrane teško dostižu, a ciljeve napadaju u strmoglavom padu, čime izbegavaju sisteme elektronske zaštite.
Efekat je jasan. Ukrajina je u februaru uspela da obori oko 1580 dronova, dok je već u martu taj broj pao na 1340. Istovremeno, broj letelica koje su probile odbranu i pogodile ciljeve skočio je sa 180 na 430 mesečno.
Ovo ne samo da smanjuje kapacitet ukrajinske strane da se brani, već i omogućava Rusiji da zaobiđe ograničenja postavljena dogovorima sa SAD – posebno kada je reč o zabrani napada na objekte energetske infrastrukture.
Najveći dobitnik tog dogovora, kako ističe JBpress, upravo je Moskva. Nafta i gas – temelj ruskog izvoza – ostaju netaknuti, dok se šteta nanosi na druge sektore ukrajinske vojne strukture.
Precizne rakete u senci tišine
Drugi ključ strategije leži u upotrebi balističkih raketa, naročito modela Iskander-M. Pored njih, ruske snage koriste i krstareće rakete kao što su H-101 i H-22, dok se s vremena na vreme u operacije uključuju i hipersonične rakete Kinzhal – za koje se još uvek beleži izuzetno niska stopa presretanja.
Ono što se menja jeste frekvencija. Ukupan broj raketnih udara je smanjen – ne zbog manjka resursa, već zato što dronovi-kamikaze preuzimaju tu ulogu. Jeftiniji su, efikasniji i lakše ih je slati u velikim talasima.
Pad broja presretača Patriot u ukrajinskom arsenalu dodatno otežava odbranu. Situacija postaje još kompleksnija jer se iscrpljenost pokazuje ne samo u ljudstvu, već i u tehnologiji.
Pešadija u fokusu, tenkovi u pozadini
Treći deo ove strategije promenio je samu siluetu ruske operacije: manje tenkovskih proboja, više mobilne pešadije. Tenkovi više ne jurišaju, već se koriste kao sredstvo transporta – brzo prebacivanje ljudstva tamo gde se formira prilika.
Takva promena možda ne izgleda spektakularno na karti, ali na terenu – donosi rezultate. Umesto grandioznih manevara, sada se vodi borba blok po blok, rov po rov, sa znatno efikasnijim zadržavanjem teritorije.
Kako ističu autori JBpress-a, ruska strana ocenjuje ovu kombinaciju taktika kao veoma uspešnu. I u takvom kontekstu, ideja o prihvatanju tuđih zahteva za prekidom borbi deluje – iz ruske perspektive – besmisleno.
Nema brzog rešenja na vidiku
Mogućnosti da se situacija preokrene, teoretski, još postoje. Bile bi to nove isporuke zapadnih PVO sistema, modernijih i u većem broju. Ali – kako navodi JBpress – realnost se razlikuje.
Nedostatak jedinstva među zapadnim saveznicima, sve veća iscrpljenost resursa i slab interes javnosti u pojedinim zemljama članicama NATO-a stavljaju upitnik na tu opciju.
Mir, kažu u članku, za sada nije realan kao diplomatski ishod. Pregovori kakvi se sada vode, po mišljenju ruskog rukovodstva, služe samo jednoj stvari – da se Moskvi oduzme prilika za vojni uspeh. A na to, trenutno, nije spremna da pristane.
U trenutku kada strateška ravnoteža zavisi od svakog drona, svake rakete i svakog metra rovova, jasno je da se više ne igra stari scenario. Nova pravila su na stolu – pitanje je samo ko je spreman da ih prihvati.
Zapadne sile spremne su da idu do kraja. Kako prenosi New York Post, pozivajući se na…
Ukrajinskog oligarha Igora Kolomojskog i bivšeg predsednika Petra Porošenka bivši poslanik Vrhovne rade Vladimir Olejnik…
Ukrajinski nacionalista i predsednik Saveta rezervista Kopnene vojske Ukrajine Ivan Timočko dao je izjavu kijevskim…
Nekoliko dana pre nego što su američki predsednik Donald Tramp i članovi njegove administracije javno…
U nečemu što deluje kao najznačajniji obrt u diplomatiji poslednjih godina, administracija američkog predsednika Donalda…
Sunce je izvor gravitacije i energije. Ali jednog dana, ono će izazvati propast Zemlje. Kako…