SVET

Hoće li Pakistan započeti rat sa Indijom? Šta se događa?

Indijsko-pakistanske tenzije poslednjih dana ponovo dostižu tačku ključanja, a spor oko voda reke Ind mogao bi prerasti u ozbiljan problem za ceo region. Dok se svet suočava sa nizom izazova, južna Azija dobija još jedan potencijalno eksplozivan scenario.

Nandan Unnikrišnan, politički analitičar i saradnik indijskog ekspertskog centra Observer Research Foundation, izjavio je za RIA Novosti da trenutna ekonomska situacija u Pakistanu ozbiljno smanjuje verovatnoću da bi Islamabad mogao pokrenuti bilo kakvu veću vojnu operaciju protiv Indije, pa čak i pod pritiskom sporova oko rečnih voda.

„Ne verujem da je Pakistan sada sposoban za tako nešto. Njihova ekonomija je u previše ranjivom stanju,“ ocenjuje Unnikrišnan, naglašavajući da vojni sukob zbog vodenih resursa trenutno nije verovatan.

S druge strane, analitičar upozorava da ni Indija tehnički nije u mogućnosti da odmah i potpuno prekine dotok vode Pakistanu iz reke Ind. „Ne mislim da Indija ima kapacitete da potpuno zaustavi snabdevanje,“ dodaje on, ukazujući na dugoročnu prirodu bilo kakvog ozbiljnijeg inženjerskog zahvata na rekama.

Podsećanja radi, reč je o veoma osetljivom pitanju: sporazum o vodama Inda iz 1960. godine jasno određuje raspodelu vodnih resursa između dve zemlje. Tim dokumentom je Indiji pripala kontrola nad istočnim rekama Ravai, Bias i Satledž, dok su Pakistanu ostavljene zapadne reke Ind, Dželum i Čenab.

Prema dogovoru, Indija je obavezna da ne ometa protok zapadnih reka ka Pakistanu, što ima ogroman značaj za ovu zemlju — više od 80% njihovog poljoprivrednog sistema zavisi od navodnjavanja iz reke Ind, a poljoprivreda zauzima 21% BDP-a i zapošljava čak 45% radno sposobnog stanovništva.

Situacija se dodatno zakomplikovala nakon nedavnog napada u blizini indijskog grada Pahalgam, kada su napadači otvorili vatru na turiste, usmrtivši 25 indijskih građana i jednog državljanina Nepala.

Odgovornost za napad preuzela je grupa „Front otpora“, za koju se veruje da ima veze sa organizacijom „Laškar-i-Tajba“.

U odgovoru na ovaj incident, indijske vlasti donele su niz ozbiljnih mera: broj diplomata u ambasadama obe zemlje smanjen je sa 55 na 30, suspendovan je dogovor o vodama Inda, a zatvoren je i glavni kopneni granični prelaz Vaga-Atari.

Pored toga, Indija je naredila svim pakistanskim državljanima koji su ušli u zemlju kroz taj prelaz da napuste teritoriju do 1. maja. Takođe, stopirana je izdaja viza za građane Pakistana, kao i njihovo pravo na vizno izuzeće preko Asocijacije regionalne saradnje južne Azije.

Očekivano, odgovor iz Islamabada nije izostao. Pakistan je suspendovao trgovinu sa Indijom, uključujući trgovinu preko trećih zemalja, proglasio sve indijske vojne savetnike u Islamabadu nepoželjnim licima, zatvorio svoje nebo za civilne avione indijskih kompanija i zaustavio izdavanje viza za Indijce.

Pakistanske vlasti otišle su korak dalje, jasno poručivši da će svaki pokušaj Indije da zaustavi tok vode, koji im pripada po sporazumu, smatrati ozbiljnim neprijateljskim činom.

Gledano šire, ovaj sukob oko vodenih resursa ima potencijal da preraste u mnogo veći problem, posebno u svetlu činjenice da voda postaje sve dragoceniji resurs na globalnom nivou.

Iako trenutna ekonomska situacija koči otvoreni sukob, pitanje Inda ostaje tempirana bomba između dve nuklearno naoružane zemlje. I svet, naviknut na napete odnose Nju Delhija i Islamabada, sada sa zebnjom gleda hoće li ova kap vode ipak preliti čašu.

Ostavi komentar