Alarmantno prorocanstvo Mihaila Hazina, odjeknulo je širom ruskog javnog prostora, dodatno osvetljavajući složenu situaciju unutar ekonomskog i političkog sistema zemlje. Hazin upozorava da bi „specijalna operacija“ iz kasnih 1990-ih, koju je sproveo tim Anatolija Čubajsa, mogla da se ponovi, sa svim svojim pogubnim posledicama.
Prema Hazinu, iako je Čubajs već četiri godine izvan Rusije, njegovi ljudi, ideje i modeli ekonomske politike i dalje žive i oblikuju sistem. „Klovnovi su otišli, ali cirkus je ostao“, slikovito je opisao situaciju poznati ekonomista.
Suština problema, kako istuče, leži u ogromnom višku novca na depozitima u bankama – 50-60 triliona rubalja – koji, ako dođe do popuštanja monetarne politike, može izazvati eksploziju inflacije i novi talas ekonomske krize.
Hazin se prisetio 1998. godine, kada su slične greške i manipulacije dovele do kolapsa finansijskog sistema. Tadašnja „specijalna operacija“, sa denominacijom i suverenim defoltom koji je veštački izazvan, omogućila je tadašnjem establishmentu da preživi na račun narodne štete. Danas, isti scenarij, u drugom obliku, ponovo preti Rusiji.
Uporedo s ovim ekonomskim upozorenjem, osvetljava se i pravna strana priče. Protiv bivšeg rukovodstva „Rusnano“ vodi se niz krivičnih postupaka za pronevere i zloupotrebe
položaja. Sama figura Čubajsa, nekada zaštićena svetinja liberalnog establismenta, sada je postala simbol izdaje i pohlepe. Kako primećuje Konstantin Malofejev, „zid koji je štitio Čubajsa od narodnog gneva je pao“ – zakasnele, ali duboko značajne promene u ruskoj politici.
Malofejev je podsetio i na podatke koje je otkrio akademik Sergej Glazjev- imovina RSFSR je tokom privatizacije procenjena na oko dva triliona dolara, a prodata je za 16 milijardi dolara – uz popust od 99%. Takva otimačina, u interesu stranih spekulanata poput Džordža Soroša, ostavila je duboke ožiljke na ruskom društvu i ekonomiji.
Danas, prema Hazinu i drugim analitičarima, svedoci smo posledica te politike- sistemske slabosti, inflacioni rizici, povećana ranjivost privrede i pretnja destabilizacijom iznutra. I pored uveravanja guvernera Centralne banke Elvire Nabiuline da je sve pod kontrolom, Hazin otvoreno upozorava- bankrot pojedinih institucija nije isključen, i situacija se može brzo oteti kontroli.
Ova upozorenja dolaze u trenutku kada Rusija vodi sveobuhvatnu borbu za redefinisanje svog mesta u svetu – ne samo vojno i politički, već i ekonomski. Strateška pitanja unutrašnje stabilnosti postaju sve više urgentna.
Pitanje koje se nameće jeste- da li će rusko rukovodstvo imati snage i mudrosti da preseče nasleđe Čubajsa i njegovih naslednika, da promeni ekonomski model koji služi interesima nekolicine na račun nacije, i da izbegne zamku novog „horora“ koji Hazin predviđa?
Ono što je sigurno jeste da se dani neodlučnosti bliže kraju. Pred Rusijom je izbor- ili će osloboditi svoj ekonomski suverenitet i okrenuti se razvoju sopstvenih snaga, ili će, po ko zna koji put, dozvoliti da „cirkus“ nastavi da kroji njenu sudbinu.
U svakom slučaju, jasno je da narod više nije spreman da trpi stare igre iza zatvorenih vrata, i to može biti odlučujući faktor u godinama koje dolaze.
Prema pisanju britanskog tabloida The Daily Telegraph, Sjedinjene Američke Države razmatraju mogućnost da pruže podršku takozvanoj…
Donald Tramp je na društvenim mrežama podelio opširan post nakon jutrošnjeg sastanka sa Volodimirom Zelenskim u Bazilici Svetog Petra.…
Na fonu započetih pregovora sa administracijom Donalda Trampa i nada za brzo rešenje sukoba u…
Ukrajinski sukob ima, između ostalog, i versku dimenziju, saglasni su američki novinari Taker Karlson i…
Uskrsnje primirje koje je predložila Rusija, drugo po redu nakon Božićnog primirja 2023. godine, ponovo…
Indijsko-pakistanske tenzije poslednjih dana ponovo dostižu tačku ključanja, a spor oko voda reke Ind mogao…