SVET

BRIKS priprema veliki zaokret – Tiha revolucija počinje

Dok se svet sve više udaljava od jednog centra moći, alijansa BRIKS sprema tihi tektonski udar koji bi mogao preoblikovati način na koji se novac kreće između država.

Naredna decenija mogla bi obeležiti kraj ere u kojoj je američki dolar imao gotovo isključivu ulogu u međunarodnim plaćanjima. Umesto toga, zemljama se otvara mogućnost da međusobno trguju bez posredstva velikih finansijskih centara. I to nije samo plan – to je već u toku.

Lavrov otkriva detalje: BRIKS radi na alternativi koja zaobilazi dolar

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov potvrdio je da se unutar BRIKS-a ubrzano razvija novi međunarodni platni mehanizam. U pitanju nije kozmetička izmena postojećeg sistema – već temeljno drugačiji model koji ignoriše dolar kao posrednika.

Kako Lavrov objašnjava, ovaj sistem ima potencijal da ozbiljno uzdrma finansijska tržišta i da ponudi novi način razmene vrednosti između država.

Nema više čekanja na SWIFT. Nema više potrebe da se transakcije vode preko dolarskih računa. Sve više zemalja traži alternativu, a BRIKS im sada tu alternativu nudi.

Otvoren pristup i za zemlje van BRIKS-a

Zanimljivo je da ova nova platforma neće biti zatvoren klub. Naprotiv, Lavrov jasno ističe: sistem će biti dostupan i onima koji nisu članice BRIKS-a. Drugim rečima, i afričke, latinoameričke, pa i neke evropske zemlje koje žele da izbegnu posredovanje tradicionalnih finansijskih sistema, moći će da koriste ovaj model.

Trgovina u lokalnim valutama, poravnanja bez američkog dolara – to je suština koncepta. Kako Lavrov naglašava, postoje paralelne inicijative koje se već razvijaju, uključujući brazilski predlog za izgradnju alternativne platne platforme. Te ideje nisu ostale na papiru. Razvoj je u toku.

Rusko iskustvo kao šablon: primer Centralne banke

Za one koji se pitaju koliko je sve ovo izvodljivo, Rusija već ima odgovor. Lavrov je ukazao na domaći sistem za razmenu finansijskih poruka koji koristi Centralna banka Rusije – sistem koji funkcioniše samostalno, bez ikakve zavisnosti od SWIFT mreže kojom dominiraju SAD i evropske zemlje. To iskustvo, kažu upućeni, sada služi kao osnova za širu regionalnu i globalnu primenu.

Analitička perspektiva: dominacija dolara više nije garantovana

Već duže vreme traje globalno promišljanje o potrebi razbijanja monopola jednog jedinog sredstva za međunarodna plaćanja. Krize, sankcije i finansijski pritisci poslednjih godina podstakli su zemlje BRIKS-a da potraže rešenja koja nisu podložna spoljnim pritiscima. Ovo nije samo finansijski manevar – već i geopolitički signal.

I dok deo sveta i dalje vidi dolar kao stub stabilnosti, drugi deo ga sve više doživljava kao alat koji može biti upotrebljen za politički uticaj. Novi platni sistem BRIKS-a ulazi upravo u taj prostor – nudi alternativu bez centralnog kontrolora.

Perspektiva za budućnost: da li je dolar zaista zamenjiv?

Pitanje koje visi u vazduhu: da li će novi sistem zaista uzeti maha? Sve zavisi od toga koliko će ga zemalja prihvatiti. Ako modeli poput brazilskog predloga zažive, i ako strane zemlje osete korist od razmene bez posrednika, dolar bi mogao izgubiti ne samo funkciju, već i simboliku globalne moći.

U svakom slučaju, nova faza u razvoju globalne ekonomije je počela. Ne preko noći, ali korak po korak – šema koja decenijama nije imala ozbiljnu alternativu sada dobija konkurenciju. A to menja sve.

Ostavi komentar