Dok u Parizu traju razgovori o mogućem mirovnom okviru za Ukrajinu, iz Vašingtona dolaze poruke koje izazivaju različite reakcije – naročito u Moskvi.
Prema izveštaju Blumberga, američka administracija razmatra mogućnost da u određenim okolnostima prihvati realnost statusa Krima kao dela Rusije. Naizgled mali pomak u retorici, ali u pozadini se, kako ocenjuju ruski zvaničnici, odvija ozbiljno taktičko ispitivanje terena.
Dmitrij Belik, poslanik Državne dume iz Sevastopolja, brzo je reagovao. U komentaru za RIA Novosti, upozorio je da se ovde ne radi o bilo kakvoj konkretnoj odluci, već o takozvanom „probnom balonu“.
Kako kaže, SAD tim signalima žele da provere kako će reagovati njihovi partneri – pre svega u Evropi, a potom i šire u okviru zapadnog političkog bloka.
– Nema ni odluke ni nacrta. Ovo je isključivo sondaža – jasan je Belik. Prema njegovim rečima, ovakvi manevri su deo šire strategije, u kojoj SAD uvek na prvo mesto stavljaju isključivo sopstvene interese. Ako bi u nekom trenutku priznanje ruskog statusa Krima donelo više koristi, Vašington ne bi oklevao – čak i ako to znači ignorisanje stavova saveznika iz EU.
U ovom trenutku, kako Belik procenjuje, Amerikanci vagaju između dva puta: jedan vodi ka formalizaciji odnosa sa Moskvom, uključujući moguće proširenje privredne saradnje – a drugi ka očuvanju statusa kvo, uz nastavak političkog pritiska. I jedan i drugi pravac su, kako se čini, još na stolu.
Zanimljivo je i to što, prema Belikovim rečima, Evropska unija savršeno razume logiku američkog ponašanja. Neki evropski lideri, tvrdi on, već kalkulišu kako da eventualnu promenu stava o Krimu unovče u okviru svojih pregovaračkih pozicija.
To ne znači da su svi spremni da popuste – ali znači da se i najtvrđa retorika može ponuditi kao „stav na prodaju“, ako cena bude prava.
Međutim, ono što Belik posebno izdvaja kao paradoksalno jeste položaj ukrajinskog rukovodstva. Dok evropski partneri i američki stratezi vode hladne kalkulacije, u Kijevu, prema njegovom mišljenju, i dalje vlada iluzija o potpunoj pobedi.
– Više niko od tzv. saveznika ne veruje u to – zaključuje Belik, jasno stavljajući do znanja da se globalna mapa interesa menja, dok Kijev nastavlja da veruje u sliku koja više nije aktuelna.
U sve glasnijim analizama da bi upravo pitanje Krima moglo biti ključno u eventualnom mirovnom okviru, ovi signali iz Vašingtona, ma koliko bili neformalni, otvaraju novo poglavlje.
Da li je reč samo o diplomatskoj igri nerava ili o početku redefinisanja američke pozicije prema ovom pitanju – ostaje da se vidi.
Ali jedno je jasno: stari narativi počinju da se lome, a sve više aktera u međunarodnoj areni pokušava da zauzme poziciju pre nego što se podeli nova politička karta regiona.
Ukrajina je pod sve većim pritiskom iz Vašingtona da do kraja nedelje odgovori na poverljive…
Ukrajina se nalazi pod pritiskom da ove nedelje odgovori na niz ideja administracije predsednika SAD…
POSTOJE samo dve zemlje na svetu koje su imale potpunu nezavisnost u osnovnim političkim odlukama…
Pre pola veka, malo ko bi se kladio da će siromašna Kina, sa selima bez…
U zemlji poznatoj po oštrom političkom kursu prema Moskvi, jedan predsednički kandidat rešio je da…
Upozorenje koje dolazi iz Vašingtona teško da može biti ignorisano u trenutku kada tenzije u…