SAD i Ukrajina su potpisale sporazum koji će Vašingtonu omogućiti pristup nekim prirodnim resursima ratom razorene zemlje.
Nedugo zatim Kijev je objavio sporazum i obe strane su se oglasile.
Na osnovu svega za sada se može doneti sedam ključnih zaključaka.
1) Ukrajina se izvukla od vraćanja duga SAD
Tramp je ranije zahtevao da Ukrajina vrati 350 milijardi dolara pomoći koju su joj, kako tvrdi, SAD pružile tokom rata, što je Zelenski odbio.
Vašington je, izgleda, popustio. Ukrajinski premijer Denis Šmigalj rekao je da sporazum ne nalaže da njegova zemlja vrati bilo kakav “dug”.
2) Koje minerale Ukrajina ima?
Tramp je nazvao sporazum pobedom za svoju stranu, rekavši da će njegova zemlja dobiti nazad “mnogo više u teoriji” od milijardi koje je Ukrajini obezbedio njegov prethodnik Džo Bajden.
3) Oštriji ton SAD prema Putinu
Jezik koji su SAD koristile prilikom objavljivanja sporazuma znatno je oštriji prema Rusiji nego što je to obično slučaj sa Trampovom administracijom.
U sporazumu pominje “ruska invazija”, a Ministarstvo finansija SAD dodaje da “nijednoj državi ili osobi koja je finansirala ili snabdevala rusku ratnu mašineriju neće biti dozvoljeno da ima koristi od rekonstrukcije Ukrajine”.
Ovo će ohrabriti Kijev, koji je zahtevao da se na Rusiju izvrši veći pritisak u razgovorima između Moskve i Vašingtona o mogućem prekidu vatre.
Uprkos činjenici da se veliki deo razgovora oko sporazuma odnosi na ukrajinsko rudno bogatstvo, sporazum takođe uključuje odredbe o nafti, prirodnom gasu i drugim ugljovodonicima.
U svim slučajevima, resursi ostaju u ukrajinskom vlasništvu, iako će SAD moći da im pristupe.
Uključivanje nafte i gasa smatra se omekšavanjem ukrajinskog stava, jer oni nisu bili u ranijim nacrtima sporazuma.
4) Nema prepreke za ulazak Ukrajine u EU
Ukrajina dugo teži da se pridruži Evropskoj uniji, a pregovori o pristupanju su formalno počeli prošlog juna.
U Kijevu je postojala izvesna zabrinutost da bi sporazum o resursima mogao da ometa sposobnost Ukrajine da se pridruži EU, ako bi se dao povlašćeni tretman američkim investitorima, jer Kijev i Brisel već imaju strateško partnerstvo u vezi sa sirovinama.
Međutim, u tekstu sporazuma se navodi da SAD priznaju nameru Ukrajine da se pridruži EU i potrebu da ovaj sporazum ne bude u suprotnosti sa tim.
Takođe se navodi da će, ako Ukrajina treba da ponovo razmotri uslove sporazuma zbog “dodatnih obaveza” u okviru pridruživanja EU, SAD pristati da pregovaraju.
5) Vojna obaveza SAD ponovo u igri
SAD su naglasile da je potpisivanje sporazum neophodno ako Ukrajina želi da nastavi da prima vojnu pomoć Vašingtona.
Prva potpredsednica ukrajinske vlade Julija Sviridenko, koja je odletela u Vašington da potpiše sporazum, rekla je da se predviđa da će SAD doprineti novom pomoći u budućnosti.
I ovo bi označilo promenu strategije za Trampa, koji je nastojao da smanji vojnu podršku Ukrajini od povratka u Belu kuću.
6) SAD i dalje mogu da odustanu u bilo kom trenutku
Izgleda da nema konkretnih bezbednosnih garancija SAD, što i Ukrajina i Evropa očekuju od Bele kuće. Tramp je dugo oklevao da se vojnu obaveže na način na koji je to uradio Bajden.
Umesto toga, njegov interes da ostane pri američkoj podršci Ukrajini je implicitniji, zbog ekonomskih obaveza navedenih u ovom sporazumu.
To znači da i dalje nije jasno koliko je posvećen najvažniji saveznik Ukrajine.
7) Profit se vraća u Ukrajinu?
Jedna zanimljiva tačka koju je istakla ukrajinska vlada jeste da će tokom prve decenije investicionog fonda za obnovu profit biti “u potpunosti reinvestiran u ukrajinsku ekonomiju”, bilo u nove projekte ili u obnovu.
Ovo bi moglo biti potencijalno značajno ako ne bi bilo finansijske koristi za SAD 10 godina. Međutim, čini se da ova odredba nije u sporazumu potpisanom u Vašingtonu, iako bi kasnije mogla biti deo dodatnog “tehničkog” sporazuma.
Nakon tog početnog perioda od 10 godina, Kijev kaže da bi profit mogao biti podeljen između partnera.
Ministar finansija SAD Skot Besent rekao je za Foks njuz da je sporazum signal američkom narodu da “imamo šansu da učestvujemo, dobijemo deo finansija i oružja, nadoknadu za to što smo partneri u uspehu ukrajinskog naroda”.