Raspored snaga na planeti zavisiće i od okončanja ukrajinskog sukoba, što se vrlo jasno već sada uočava i nema sumnje da niko nije spreman da propusti svoju šansu
Pripadnici ukrajinskih oružanih snaga zarobili su na ratištu u Donbasu dva kineska vojnika, tvrdi predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski. Prema njegovim rečima, zarobljeni dvojac samo je deo uočene šestočlane grupe, što navodi na sumnju da bi prisustvo Kineza na ovom ratištu moglo da bude mnogo značajnije. Za sada nadležne službe proveravaju kako su se pomenuti zatekli u Ukrajini i da li su ovamo došli u okviru ozbiljnije vojne kineske pomoći Rusiji, radi obuke u ratnim uslovima ili tek kao plaćenici.
Zelenski je naveo i da su zarobljeni vojnici uz sebe imali identifikaciona dokumenta, uključujući i bankarske kartice.
„Sve ukazuje na to da je broj kineskih vojnika na ukrajinskom ratištu mnogo veći, što navodi na sumnju da je reč o pokušajima ruskog predsednika Vladimira Putina da u sukobe u Evropi uvuče i saveznike iz Azije, ali i navodi na pomisao da u Moskvi ne razmišljaju o skorom okončanju ukrajinske operacije”, naglasio je Zelenski.
Podsetimo, na ukrajinskom ratištu do sada je zabeleženo i značajno prisustvo vojnika iz Severne Koreje. Ipak njihovo delovanje bilo je ograničeno na Kursku oblast koja pripada Rusiji, dok su Kinezi zarobljeni na teritoriji koja je, i pored svojevremenog referendumskog izjašnjavanja tamošnjeg stanovništva i dalje, zvanično, pod jurisdikcijom vlasti u Kijevu.
Tvrdnje Volodimira Zelenskog izazvale su veliku pažnju u međunarodnim krugovima. U trenutku kada se u svetu vodi pravi rat carinama i sličnim dažbinama, izveštaji sa ukrajinskog fronta kao da su malo bačeni u senku. A upravo je ovo pitanje bilo polazna tačka za rešavanje problema nastalih u odnosima SAD prema Rusiji, ali ništa manje u odnosu sa nekim drugim delovima sveta, pre svega Evropom. Pokušaji pronalaženja valjanog rešenja za što skoriji prekid trogodišnjih sukoba svakodnevno se spotiču o probleme koje izaziva neodlučnost, pa i vidna nemoć, šire međunarodne zajednice da se ozbiljnije posveti ukrajinskoj drami.
Moglo bi se reći i da su ovaj sukob mnogi shvatili kao odličnu priliku da u realnim uslovima provere sve najnovije tehnološke i strateške vojne novotarije predviđene za neki eventualni obračun širokih razmera. Pa i spremnost sadašnje generacije da zarad tuđih ambicija stave glavu u torbu.
Teško da je i jedan rat pre ukrajinskog prošao kroz toliko različitih inovativnih faza u tako kratkom vremenu. Nešto što je krenulo kao klasičan vojni poduhvat gotovo preko noći se pretvorilo u nadmetanje novotarijama viđenim do sada samo u futurističkim filmovima. Nije stoga čudno što svet stoji zbunjen: da li zaustaviti sve ili videti koji su još dometi novih sredstava ratovanja.
Za to vreme ljudi masovno ginu u realnim uslovima. Takozvani blic udari postali su okosnica svake vojne strategije, jednako napadačke, kao i odbrambene. Oružje je postalo ubojitije, jeftinije, mobilnije… i što je najopasnije, mnogo pristupačnije na svetskom tržištu, a to znači i dostupnije – potencijalnim teroristima.
Kako se pokazalo, rat u Ukrajini, mada vođen na lokalnom nivou, u stvari je posledica mnogo širih nerazumevanja. U protekle tri godine svet se promenio. Nekada nezamislivi savezi počeli su da bivaju prihvatljivi, ljuti neprijatelji spremniji na saradnju, a vekovni saradnici postali su – opterećenje.
„Kina je, pored Severne Koreje i Irana, još jedna država koja je pružila vojnu pomoć Rusiji u invaziji na Ukrajinu”, izjavio je Zelenski, potvrđujući da se današnji ratovi vode iz različitih motiva, naizgled neprirodnih. Uostalom, ni ovo što je do sada uradila na bojnom polju, ukrajinska vojska ne bi uspela bez obilate finansijske, tehnološke, pa i ljudske pomoći saveznika sa Zapada.
Sa druge strane, ne bi trebalo smetnuti s uma da će novi raspored snaga na planeti zavisiti i od okončanja ukrajinskog sukoba. To se vrlo jasno već sada uočava i nema sumnje da niko nije spreman da propusti svoju šansu da se u tom smislu što bolje pozicionira. Možda je i to razlog što se prve reakcije na vest o zarobljavanju kineskih vojnika u Donbasu svode na fraze poput ‒ uznemirujuće.
Peking proverava navode
Ministarstvo spoljnih poslova Kine saopštilo je juče da proverava navode da su kineski državljani zarobljeni u Ukrajini. Portparol tog ministarstva Lin Đen rekao je na redovnoj konferenciji za novinare u Pekingu da kineska vlada traži od svojih građana da se drže dalje od oblasti oružanog sukoba i da ne budu uključeni ni u kojem obliku, preneo je Rojters.
iZVOR: POLITIKA.RS