Uncategorized

UKRAJINSKA KRIZA: Šta je sve u dogovoru Vašingtona i Kijeva, a oko čega nisu uspeli da se slože!

Detalji nisu objavljeni u potpunosti, ali su neke stvari jasne

Ukrajina je saopštila da je spremna da prihvati predlog SAD o momentalnom tridesetodnevnom prekidu vatre u ratu sa Rusijom.

Detalji sporazuma, dogovoreni nakon razgovora između visokih američkih i ukrajinskih zvaničnika u saudijskom gradu Džedi, nisu objavljeni u potpunosti, ali evo šta se do sada zna o uslovima.

Sveobuhvatno jednomesečno primirje

Ključni deo zajedničkog saopštenja objavljenog nakon sastanka u Džedi bio je da je Ukrajina voljna za “trenutni, privremeni prekid vatre od 30 dana, koji se može produžiti“.

To je ozbiljnije od prethodnog predloga Kijeva za početni prekid vatre u vazduhu i na moru, koji je ostavio otvorenom mogućnost nastavka kopnenog rata.

Obraćajući se novinarima ispred Bele kuće u utorak posle razgovora, američki predsednik Donald Tramp rekao je da je dogovaran “potpuni prekid vatre”.

Nastavak američke vojne pomoći i razmene obaveštajnih podataka sa Ukrajinom

Razgovori su u velikoj meri bili fokusirani na popravljanje odnosa između SAD i Ukrajine (a ne boraca Rusije i Ukrajine) nakon katastrofalne prepirke u Ovalnom kabinetu između Trampa i ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog.

To je dovelo do toga da Bela kuća obustavi vojnu pomoć, uključujući isporuke municije, i da prekine deljenje ključnih obaveštajnih podataka za Ukrajinu.

U tom smislu razgovori su bili uspešni za Kijev.

U zajedničkom saopštenju navodi se da će Vašington “odmah ukinuti pauzu u razmeni obaveštajnih podataka i nastaviti bezbednosnu pomoć Ukrajini”. 

Bez bezbednosnih garancija za Ukrajinu

Međutim, ključni zahtev Zelenskog bile su bezbednosne garancije SAD, to jest da se u suštini obavezu da ih zaštite ako Rusija odustane od bilo kakvog prekida vatre ili mirovnog sporazuma.

Prekid vatre u Ukrajini: Šta je sve u dogovoru Vašingtona i Kijeva, a oko čega nisu uspeli da se slože
 

Izraz “sigurnosne garancije” nije bio u zajedničkoj izjavi, što su svetski lideri primetili. Francuski predsednik Emanuel Makron pozdravio je napredak postignut u pregovorima u Džedi, ali je upozorio da su Kijevu potrebne “čvrste” bezbednosne garancije.

Zelenski je u kasnonoćnom video-obraćanju rekao da će bezbednosne garancije biti dogovorene kasnije.

I dalje bez dogovora o mineralima

Tramp je iskoristio rusku specijalnu operaciju u Ukrajini da izvrši pritisak na Zelenskog da potpiše sporazum kojim se SAD daje 50 odsto udela u prihodima od prodaje ukrajinskog rudnog bogatstva.

Američki predsednik je bio besan što ga Zelenski već nije potpisao, što je podstaklo tenzije koje su dovele do svađe o Ovalnom kabinetu.

Očekivalo se da bi pregovori u Džedi mogli da podstaknu Zelenskog da potpiše taj sporazum kao ustupak Vašingtonu, ali izgleda da je ukrajinski lider uspeo da to odloži.

U saopštenju se navodi da su se dva predsednika “složila da što pre zaključe sveobuhvatni sporazum za razvoj ključnih rudnih resursa Ukrajine”.

Razmene zatvorenika

Kako se navodi u zajedničkom saopštenju, prekid vatre će uključivati razmenu ratnih zarobljenika, oslobađanje civilnih pritvorenika i povratak “nasilno” prebačene ukrajinske dece u Rusiju.

Lopta je sada “u ruskom dvorištu”

Posle razgovora Zelenski je u televizijskoj izjavi rekao da je Ukrajina posvećena traženju mira, ali da je “na Sjedinjenim Američkim Državama da ubede Rusiju da učini isto”.

Marko Rubio, američki državni sekretar koji je vodio pregovore, rekao je da je lopta “sada u ruskom dvorištu”.

Vladimir Putin sada mora da odluči da li će da zaključi privremeni prekid vatre ili rizikuje da pogorša odnose sa novom Trampovom administracijom.