Politiko objavio da su Trampovi zvaničnici sastali sa bivšom ukrajinskom premijerkom Timošenko i saradnicima bivšeg predsednika Porošenka
Glavni politički protivnici ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog u Kijevu sastali su se sa četiri uticajna pripadnika najužeg kruga američkog predsednika Donalda Trampa i to baš u trenutku kada se Vašington udružuje sa Rusijom u naporima za uklanjanje aktuelnog prvog čoveka Ukrajine sa vlasti.
To je objavio Politiko, pozivajući se na izjave trojice neimenovanih ukrajinskih poslanika i američkog republikanskog stručnjaka za spoljnu politiku.
Briselski sajt prenosi da su se ključni Trampovi saradnici sastali sa Julijom Timošenko, ambicioznom bivšom premijerkom Ukrajine, kao i sa visokim članovima stranke bivšeg predsednika Petra Porošenka.
Porošenko je poznat kao “Kralj čokolade” zbog imperije slatkiša koju je je vodio i pre ulaska u politiku, a mediji su od ranije Timošenko prozvali ukrajinskom “Čeličnom damom”.
Politiko navodi da je fokus razgovora bilo pitanje može li Ukrajina brzo da organizuje predsedničke izbore.
Prema ukrajinskom ustavu, izbori su odloženi zbog vanrednog stanja uvedenog nakon početka rata.
Kritičari ideje o izborima upozoravaju da bi oni bili haotični i koristili bi Rusiji s obzirom na to da se veliki broj potencijalnih birača trenutno bori na frontu ili žive u inostranstvu kao izbeglice.
Trampovi saveznici uvereni su da bi Zelenski izgubio izbore zbog umora od rata i rastućeg nezadovoljstva javnosti zbog rasprostranjene korupcije.
Njegov rejting u anketama već godinama opada, iako se donekle oporavio nakon prošlonedeljne svađe u Ovalnom kabinetu, kada su ga Donald Tramp i njegov potpredsednik Džej Di Vens verbalno napali i praktično izbacili iz Bele kuće.
Ipak, poslednje ankete pokazuju da Zelenski i dalje vodi u trci za predsednika.
Oko 63 odsto Ukrajinaca odobrava postupke Volodimira Zelenskog kao predsednika, pokazalo je istraživanje koje je sprovedeno u okviru projekta Identitet i granice: Slučaj Ukrajine (IBIF) u partnerstvu sa Kijevskim međunarodnim institutom za sociologiju (KIIS).
Zvanični stav američke administracije jeste da Tramp ne utiče na unutrašnju politiku Ukrajine.
Ove nedelje je Havard Lutnik, američki ministar trgovine, odbacio tvrdnje da Tramp “pokušava da oblikuje ukrajinsku politiku” i dodao da američki predsednik “samo želi partnera za mir”.
Ali, postupci Trampa i njegovih zvaničnika govore suprotno.
Tramp je optužio Zelenskog da je “diktator bez (predsedničkih) izbora”, dok je Tulsi Gabard, direktorka američke Nacionalne obaveštajne službe, lažno tvrdila da je Kijev “otkazao izbore”.
Prema anketi britanske agencije “Sarvejšn”, sprovedenoj nakon sukoba u Beloj kući, 44 odsto Ukrajinaca želi Zelenskog za predsednika, dok general Valerij Zalužnji, doskorašnji glavnokomadujući ukrajinske vojske i sadašnji ambasador u Velikoj Britaniji ima 24 odsto podrške, a Porošenko i Timošenko svega po deset i 5,7 odsto.
Ključni deo razgovora, koji su održani iza zatvorenih vrata, odnosio se na organizovanje predsedničkih izbora nakon što se postigne privremeni prekid vatre, ali pre nego što započnu ozbiljni pregovori o miru.
Ideju prevremenih izbora snažno zagovara i Kremlj, koji već godinama pokušava da ukloni Zelenskog.
Timošenko i Porošenko do sada su se javno protivili izborima pre završetka borbi, baš kao i Vitalij Kličko, gradonačelnik Kijeva.
Ali, visoki republikanski spoljnopolitički analitičar koji je govorio za Politiko pod uslovom anonimnosti kazao je da “Porošenkovi ljudi i Julija već pregovaraju s Trampovim ljudima, pokušavajući da se prikažu kao lideri s kojima bi bilo lakše sarađivati i koji bi pristali na stvari koje Zelenski ne želi da prihvati“.
Na upit o njenim navodnim razgovorima s američkom administracijom i Trampovim timom Natalija Lisova, portparolka Timošenko, odbila je da komentariše te informacije.
Politiko se takođe obratio Porošenkovoj stranci Evropska solidarnost kako bi ih pitao o mogućim razgovorima s Trampovim zvaničnicima o izborima.
– Naš stav nije da treba forsirati izbore, već da se osiguraju slobodni i pošteni izbori nakon rata. Logično je da svi kontakti uključuju predstavljanje vizije predsednika Porošenka i Evropske solidarnosti o načinima završetka rata pravednim, sveobuhvatnim i trajnim mirom, kao i o granicama mogućih kompromisa u pregovorima – navedeno je iz te stranke.
Politiko se obratio i četvorici članova Trampovog tima koji su navodno uključeni u razgovore, ali nije dobio odgovor.
Trampova odluka da ove nedelje pauzira vojnu pomoć Ukrajini dodatno je uznemirila Kijev i podstakla ukrajinske političare da pojačaju kontakte s Trampovim timom.
(Kurir.rs/Politico.eu/Index/Preneo: N. V.)